Zarejestruj się | Zaloguj się
0 Lubię to

W 2017r. możesz rozliczyć swój PIT przez bankowość elektroniczną

W roku 2017r. po raz pierwszy będzie można zlecić urzędowi skarbowemu rozliczenie za nas zeznania podatkowego PIT. Mało tego - będzie to można zrobić w szybki i wygodny sposób: poprzez bankowość elektroniczną.
 
Od 15 marca tego roku obowiązuje znowelizowana ustawa o podatku dochodowym, która umożliwia podatnikom łatwiejsze rozliczanie się z fiskusem. Rozliczenia roczne dla poszczególnych osób może przygotować teraz sam urząd skarbowy - na życzenie podatnika.

Aby skorzystać z tej opcji należy na początek złożyć w serwisie transakcyjnym wniosek PIT-WZ (PIT 37), który po wypełnieniu przesyłany jest do urzędu podatkowego. Po jego otrzymaniu urząd sam, zamiast podatnika, przygotuje zeznanie podatkowe. Wypełnienie wniosku jest bardzo proste i zajmuje kilka minut. Podatnik podaje w nim kilka informacji o sobie, ale część z nich wypełniana się automatycznie: numer PESEL, adres mailowy czy dane teleadresowe. Osoba składająca wniosek wskazuje też urząd podatkowy, w którym się rozlicza oraz podaje rok, za który składane zeznanie podatkowe i informację odnośnie organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo może wskazać ulgi i odliczenia od podatku: ulgę rehabilitacyjną, na dzieci czy podwyższonych kosztów uzyskania przychodu oraz kwoty kosztów uzyskania przychodu w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, które są udokumentowane imiennymi biletami okresowymi.

Podatnik podpisuje wypełniony wniosek PIT-WZ kodem z narzędzia autoryzacji. Otrzymuje też nr referencyjny swojego wniosku i link do Portalu Podatnika (serwis Ministerstwa Finansów), na którym może sprawdzić jego status.

W ciągu maksymalnie 5 dni roboczych podatnik otrzyma na podany we wniosku adres e-mail wiadomość z linkiem i kodem do pobrania wstępnie wypełnionego przez urząd skarbowy zeznania podatkowego PIT-37.

Może je zaakceptować lub odrzucić podpisując go na jeden z 3 sposobów: Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub kwotą przychodu wykazaną w zeznaniu PIT z poprzedniego roku.

Jeśli wniosek nie zostanie zaakceptowany lub odrzucony, zeznanie automatycznie uznawane jest za poprawne w dniu 2 maja 2017. Po zaakceptowaniu wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego n podatnik otrzyma a adres e-mail wiadomość z linkiem do pobrania Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO) z potwierdzeniem złożenia deklaracji PIT-37.

Możliwość przesłania wniosku o uzupełnienie deklaracji PIT poprzez bankowość elektroniczną to już kolejny krok łączący usługi bankowości i e-administracji. Przypominamy, że w roku ubiegłym banki uruchomiły opcję składania wniosków o świadczenie z Programu 500+, a także możliwość złożenia wniosku o Profil Zaufany, który umożliwia dostęp do usług e-administracji.

 

Opublikowane